Inkarnační čakra 3

ČAKRA   Čakra solar-plexu, čakra pupku

NÁZEV   Manipura – zářivý klenot

BARVA  žlutá, zlatožlutá

ELEMENT            oheň

SMYSLOVÁ FUNKCE        zrak

POLOHA              přibližně dva prsty nad pupkem, v břišní dutině, mezi prvním bederním obratlem a dvanáctým bederním obratlem   otvírá se směrem dopředu

ČÁSTI TĚLA         spodní část zad, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, tenké střevo, dutina břišní, žlučník, vegetativní nervový systém

ŽLÁZY    slinivka břišní, játra Slinivka produkuje četné trávící enzymy, vylučuje inzulín a ovlivňuje regulaci matabolismu cukrů.

HORMONY         insulin /žluč/

AROMATERAPIE               levandule – levandulový olej uklidňuje a uvolňuje hyperaktivitu třetí čakry, rozmarýn – rozmarýnový olej je obzvlášť vhodný při nedostatečné funkci třetí čakry, oživuje a povzbuzuje, pomáhá překonávat lenost a podporuje připravenost k jednání , bergamot – vibrace tohoto oleje, připravovaného z plodů stromu bergamont, v sobě mají mnoho světla. Jeho vůně posiluje životní energie. Dodává sebedůvěru a sebejistotu.

KAMENY              tygří oko, jantar, topas, citrín, růženín, avanturín, malachit, záhněda, sluneční kámen, žlutý jadeit, fluorit, zlato 

SPÁNEK na zádech, 7 – 8 hodin

Vyživuje: játra, slezinu, zažívací orgány

Symbol: lotos s deseti okvětními lístky da, dha, na, ta, tha, da, dhá, na, pa, pha

Tón: E – hláska: otevřené O

Mantra RAM

Příslušná božstva: Lakiní, Agni, Rudra

Symbolická zvířata: Skopec

Planeta: Mars

Třetí čakra je sídlem emocí – síly, moci, sebekázně, hněvu, strachu, viny, žárlivosti, sobectví, nezdravých tužeb. Čakra přestavuje naše centrum síly. Tudy přijímáme sluneční energii, která kromě toho vyživuje éterické vibrační pole a tím dodává vitalitu také tělu fyzickému a udržuje ho. Třetí čakrou vstupujeme do aktivního vztahu ke třetím lidem. Je to oblast, ze které vychází z našeho těla emoční energie. Odtud, jsou řízeny sympatie a antipatie, schopnost trvalých vazeb a mezilidské vztahy. Čakrou vnímáme přímé vibrace ostatních lidí, když cítíme hrozící nebezpečí- čakra se stáhne, což je obranný mechanismus. Nenastává to, ale v případě, máme-li hodně světla v sobě, které vytváří kolem nás ochranný obal.

Harmonická funkce: Třetí čakra, když je otevřená a funguje harmonicky, máte v sobě pocit míru, vnitřní harmonie, jste spokojeni s postavením v životě, cítíme soucit s druhými. Můžete být sami se sebou vyrovnaní a zároveň respektujete přání a pocity druhých. Máte v sobě jas, který obklopuje i vaše tělo, chrání vás před negativními vibracemi a vyzařuje do vašeho okolí. Máte-li navíc otevřenu šestou a sedmou čakru, poznáváte, že vše viditelné je složeno z různých vibrací světla. Plní se vám přání, protože jste úzce spojeni se silou světla. Co si přejete přitahujete jako magnet. Jste plně empatičtí, senzibilní. Aktivujeme ji pohledem do slunce, rozkvetlá řepková pole či jarní pohled na rozkvetlou louky pampelišek, otevřeného ohně.

Disharmonická funkce: Při jednostranném vlivu, nebo chybné funkci třetí čakry. Všechno má být podle vašeho názoru, chcete ovládat svůj svět, prosazovat svou moc a dobývat. Avšak cítíte, že jste k tomu hnáni vnitřním neklidem a nespokojeností. Pravděpodobně jste zažili mnoho uznání a potvrzení sebe sama, proto jsi si nemohli vyvinout skutečnou sebeúctu, která se vám nedostávala a kterou teď hledáte ve vnějším světě. Chybí vám vnitřní uvolněnost, připadá vám těžké vypřáhnout a uvolnit se, jste citově chladní, lítostiví, sentimentální, žárlivost, bezohlednost, spontánnost.. Také lehce vybuchnete, ve své podrážděnosti se projevuje mnoho hněvu, které jste během času spolykal bez dalšího zpracování.

Nedostatečná funkce: S nedostatečnou funkcí třetí čakry se cítíte často bez odvahy a poražený. Všude vidíte překážky, které se vám stavějí do cesty. Rozvoj osobnosti byl již pravděpodobně v dětstvím poškozen. V obtížných situacích máte houpavý strach v žaludku nebo jste nervózní, máte těkavé jednání. Neobvyklé zážitky vám přinášejí strach a neklid.

Řeč těla: Solar plexus je čakra, která nejčastěji potřebuje ochranu, protože touto čakrou člověk vnímá změny vibrace v atmosféře, zvlášť pokud se týkají emocí. Ruce překřížené na žaludku mohou znamenat rozvážnost, ale i  že je vám někdo nesympatický. V tomto případě ukazuje na potřebu ochránit se před člověkem.

Nemoci spojené se Solar plexem: Cukrovka, zánět slinivky břišní, nemoci jater, žaludku, trávicí problémy, žlučové kameny, dvanácterníkový vřed, kýla, jícnový reflex, slezina, celiakie – tenké střevo. Nadváha, bolesti v zádech v bederní oblasti páteře, nervová onemocnění, artritida. Chybí sebevědomí, odvaha, všude vnímáte překážky, předrážděnost.

Účinky přírody: Zlaté světlo Slunce, koresponduje se světlem, teplem, silou čakry solar-plexu. Pozorování ozářeného pole zralého obilí nebo řepky vám dá zážitek hojnosti a odezvy na teplo a sílu Slunce.

Účinky hudby: Třetí čakra se aktivuje ohnivými rytmy. K její harmonizaci může být použita orchestrální hudba. Při hyperaktivitě je vhodná každá uvolňující hudba.

Účinky barev: Třetí čakru posiluje aktivuje žlutá sluneční barva. Oživuje nervovou činnost a myšlení, podporuje kontakt a výměnu s ostatními lidmi. Zabraňuje pocitu únavy, dává veselost, volnost, uklidňuje duševní problémy a onemocnění.

Účinky drahokamů:

Tygří oko  – podporuje vnější a vnitřní zrak. Zbystřuje rozum a pomáhá poznat vlastní chyby a těžit z nich.

Jantar  – dává teplo, naději, radost, ukazuje jak život realizovat, propůjčuje šťastnou ruku při podnikání. V tělesné rovině očišťuje organizmus, vyrovnává trávicí systém, posiluje a čistí játra.

Topas – zlatožlutý topas tě naplňuje silou slunce, prohlubuje vědomí, bdělost, jasnost, radost živost. Zbavuje zatěžujících pocitů, temných myšlenek, což pomáhá při úzkostech a depresích. Posiluje a podporuje tělesné trávení. Citrín – poskytuje pohodu, teplo, živost, jistotu a naději, pomáhá zpracovat životní zážitky a integrovat je do osobnosti. Přitahuje vnitřní a vnější hojnost, podporuje při uskutečňování cílů.